חילוץ מקיאק

חילוץ מקיאק

 

חילוץ

דוב רשף

 

 

כשקיאק מתהפך בים סוער וגלים או כתוצאה  מתנועה לא זהירה של החותר. קיימות מספר דרכים לחילוץ מהקיאק ההפוך ולהחזרת  והחותר למצב חתירה.

השיטות המתוארות כאן הן רק חלק מהקיימות ומומלץ  להתמיד ולהתאמן בשיטות החילוץ בכדי שהשיט המיומן יוכל להתאים את שיטת החילוץ למצב אליו הוא נקלע.

1- חילוץ רטוב

1.1   מצב התחלתי: שייט מיומן הפוך במים ושייט שני  בקיאק לידו ההפוך שראשו מתחת למים מכה בשתי ידיו בדופן הקיאק שלו לסמן כי הוא זקוק לעזרה ומחליק כפות ידיו לאורך דופן הקיאק כדי להיעזר בשייט שלידו . לעזרה עוזר לקיאק ההפוך לחזור למצב שייט. לבצע את החילוץ בזריזות ודרושים שני שייטים מיומנים ומתורגלים לביצוע מושלם

1.2  השייט ההפוך שראשו במים נחלץ  בכוחות עצמו מתוך הקיאק על ידי משיכה בלולאה שבקצה החצאית וצף על פני  המים ליד הקיאק  ההפוך.   עליו להשגיח לא לאבד את המשוט בעקר בים גלי שבא לעזרתו מושך את הקיאק ההפוך לרוחב הסיפון שלו ומרוקן  את המים על ידי תנועות נדנדה . לאחר שרוקן את המים הוא הופך את הקיאק שרוחב סיפון   הקיאק  שלו ומחליק אותו למים בצד שמתחת לרוח במטרה שהרוח תדחוף ותשמור את שני הקיאקים צמודים

Rescue Technique

 

      .  השייט שבמים מחליק  ונכנס לקיאק שלו משיב החצאית למקומה מתארגן ויוצא לדרך.

  • יש  לבצע את הכניסה חזרה לקיאק בזחילה כשהרגלים מחליקות קדימה על מנת שמרכז הכובד של המערכת שייט-

  קיאק יישאר נמוך ככל האפשר ותמנע התהפכות חוזרת.

כמשך מהלך כניסת השייט לקיאק, השייט המחלץ אוחז  בדופן הקיאק שלידו  ומייצב אותו.           

1.3          השייט ההפוך  לבדו וללא עזרה, נחלץ מהקיאק כמתואר בסעיף   

1.2    ,   מחבר לקצה המשוט  האחד מצוף מתנפח ומחזק את קצה

         המשוט האחר במאונך מתחת לרצועות הסיפון,   מרוקן את המים ומחליק

אל תוך הקיאק,  משיב החצאית למקומה מחלץ המשוט ויוצא לדרך .

שיטה זו דורשת מיומנות גבוהה  ניסיון וכן ציוד נוסף: מצוף המתחבר לקצה המשוט וכלי לריקון מים מהקיאק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-חילוץ יבש – גלגול ESKIMO ROLL

 קיימות מספר דרכים לבצע ESKIMO ROLL  - לעבור ממצב הפוך  כשהראש במים למצב אנכי כשהראש מחוץ למים בביטחון ביעילות ומבלי להתעייף.    בעיקרון בכל שיטות הגלגול משתמשים באותם שיטה בסיסית: במשוט ובתנועת פיתול  מהירה TWIST הנעשית  במתנים .

  הגלגול מתבצע  בשלבים בסיסיים  המתוארים כאן:

שלב א עמדת יציאה  SET UP

 מומלץ לעבור לעמדת היציאה מיד  עם תחילת ההיפוך ולפני שהראש נוגע במים. בעמדת היציאה חלק עליון של הגוף נוטה קדימה  כשהפנים קרובים לפני הסיפון והמשוט מקביל לגוף.   הגוף צמוד לקיאק  על מנת שהראש לא יפגע בעת ביצוע גלגול במים רדודים  וכן כדי להקטין התנגדות המים לגלגול. יש לשמור על מצב הכף הגורפת של המשוט על ידי אגרוף כף היד סביב מוט המשוט בדומה למצב חתירה.

שלב ב גריפה  THE SWEEP

 

The Sweep

  שלב הגריפה של הגלגול נקרא כך היות והמשוט שהיה מקביל לקיאק מבצע תנועת גריפה במים כשכוון התנועה של כף המשוט הוא מהקיאק לכוון פני המים .שלב הגריפה קיים בכל שיטות INDIAAN ROLL  אך יכול להשתנות משיטה  לשיטה.  שלב הגריפה מכין את הקיאק ההפוך במים לשלב הבא - טלטול המתנים, וככל  שהראש יהיה קרוב לפני המים בסיום שלב זה כן יצלח הגלגול.

שלב ג  זריקת מתנים   HIPSNAP-HIP ROTATE 

 

The Hipsnap

  בתנועה זו מבצעים המתנים תנועת טלטול המצטרפת לדחיפה של תנועת הגריפה על ידי במשוט  מהשלב הקודם, ובסופו של המהלך הגוף משנה מצב  בכמעט 180 מעלות.

יש להדגיש שיש לבצע את התנועה בזריזות כדי שהמשוט לא ישקע ויגרום לעצירת התנועה, כמו כ חשוב שתי התנועות הגריפה וטלטול המתנים תעשנה ברצף.

שלב ד השלמת הגלגול RECOVERY

 

The Recovery

 יש להתגבר על כוח הכובד כדי לבצע את הגלגול ולהוציא את הגוף ואחריו את הראש מתחת למים.  עם השלמת תנועת  המתנים כוח האינרציה הפועל על הקיאק ותנועת הגלגול הנמשכת ישלימו את הגלגול. יש  להיעזר במשוט כדי להשלים את התנועה.

 

 

גביע ישראל בשייט לחברות

גביע ישראל בשייט לחברות

פעילות תחרותית בשייט מתקיימת מדי שנה במועדון לב הים במסגרת ליגה לוותיקים של ספורטאים, מחברות המובילות במשק הישראלי.
קרא עוד גביע ישראל בשייט לחברות
דברו אתנו, ובואו לנסות חוויה מדהימה
שלח
מועדון השייט ת"א 03-5224079 שלוחה 1 | מועדון גלישת רוח ת"א 03-5242139 שלוחה 1 | מועדון קיאקים 03-5285843