קיאק- מדוע דווקא קיאק

קיאק- מדוע דווקא קיאק

קיאק – מדוע דווקא קיאק

 מאת דב רשף

קיאק סביב העולם

החתירה  בקיאק היא עיסוק  לכל החיים, והחותרים בארץ משייטים נעקר לאורך חופי הים התיכון והכנרת.  בעלי המזל  מבניהם מגיעים גם למקומות רחוקים  כמו תורכיה  ויוון. הנועזים מרחיקים לימים קרים ומעניינים  לצפון קנדה ואלסקה.  במקומות אלה  התנאים שונים לחלוטין מאשר בארץ, גדלות הסכנות ולכן משתנים חוקי המשחק כללי הבטיחות ובנוסף  לנוהלי הבטיחות המקובלים כארץ ומתוספים נהלים המותאמים לאקלים קר בהרבה  משלנו.

הנהלים והכללים המתוארים בהמשך נלקחו מאתר של חברת לייצור  קיאקים ואביזרים, כדאי לקרוא ולהתעניין מה נעשה באזורים אחרים של כדור הארץ וכן באם יבוא לכם לחתור בקיאק במימי הים הצפוני  והאתגרים  הקרירים שצפון.

 חוויה  מיוחדת ומעניינת שאני ממליץ עליה  בחום הוא חתירת קיאק סביב מנהטן  שבניו יורק.  קיים  במקום מועדון המשכיר קיאקים ועורך טיולי חתירה בסביבות ניו יורק. המועדון נמצא במנהטן בקצה  רחוב   23 מערב על המזח  שבנהר ההדסון.המועדון קיאקים נמצא בקרבת הרכבת התחתי, בסביבת מועדון הקיאקים נמצאות מסעדות, מגרש משחקים לכלבים, ובוטיקים לבגדים בהם אפשר לקנות מכנסים וחולצה במחיר של קיאק ימי 

חתירת קיאק הימי מעניקה חוויה  הנעה בין  התרגעות מלאה למאמץ גופני והמשתתפים מחפשים הרפתקאות בים בסביבות ביתם ובמקומות מרוחקים.   גיל המשתתפים נע עד לאמצע שנות השמונים היות והציוד נתמך על ידי המים ולא נשא על הגב.

 קל ללמוד את כללי החתירה הבסיסים על קיאק,  ואפשר שקל מדי, קורס קצר מנפח את בטחונו של המתחיל והוא חושב שהוא יודע הכול ולכן חותר מתחיל עלול להיקלע למצבים מסוכנים שחותר קיאק מנוסה לא יעלה בדעתו להיכנס אליהם, ואם יכנס ידע כיצד להיחלץ ללא פגע.

 קיאק  המצוי בידיים מיומנות הוא כלי שיט מעולה שהוכיח את עצמו  כבטוח עבור אלה שטרחו לרכוש את הכישורים הנחוצים , להבין את העקרונות וכן ערים לסיכונים הפוטנציאלים .

 הגורם החשוב ביותר לחתירת קיאק בטוחה  היא הידע והניסיון לצפות בדייקנות את הסכנה הפוטנציאלית שבהמשך הדרך, ולהשוות אותה  לידע ולניסיון של הקבוצה.  בהמשך אנסה לסקור סכנות פוטנציאליות והציוד הנחוץ לחתירה בטוחה, בתקווה להעלות את בטיחות המשתתפים בספורט נהדר זה. נכללו כאן גם  כללי התנהגות בטמפרטורות נמוכות בתקווה שאלה שיתמזל מזלם לחתור צפונה מאגן הים התיכון ידעו כיצד להתנהג .

רגע לפני שעולים על קיאק

  • עליך להיות בעל ניסיון ידע ובעל ציוד מתאים לתנאים שאתה עלול להיקלע אליהם.

  • עליך לזהות בברור את הסכנות הצפויות ולהיות מוכן להן כולל  ידיעת תחזית מזג האוויר

  • עליך להתאמן מראש עם ציוד הבטיחות וההצלה שברשותך

  • עליך לדעת לשחות וכן לדעת מתי לא לשחות ( כשהמים מתחת ל 15 מעלות צלזיוס  )

  • באם התהפך הקיאק ורוח חזקה נושבת אסור  להרפות  מהקיאק והמשוט

  • עליך להכין תכניות לכל מקרה כגון התהפכות והפרדות מהקבוצה, תכנית מוכנה תמנע פאניקה.

  • אין לדחות, באם נדרשת, קריאה לעזרה .הדחייה אינה שווה חיי אדם.

  • יש ללבוש חגורת הצלה רכוסה תקנית ושאינה  בלויה

  • יש לוודא שתאי ציפה בחרטום ובירכתים אטומים.

גביע ישראל בשייט לחברות

גביע ישראל בשייט לחברות

פעילות תחרותית בשייט מתקיימת מדי שנה במועדון לב הים במסגרת ליגה לוותיקים של ספורטאים, מחברות המובילות במשק הישראלי.
קרא עוד גביע ישראל בשייט לחברות
דברו אתנו, ובואו לנסות חוויה מדהימה
שלח
מועדון השייט ת"א 03-5224079 שלוחה 1 | מועדון גלישת רוח ת"א 03-5242139 שלוחה 1 | מועדון קיאקים 03-5285843